Produkte > EATON/BUSSMANN > PTR016V0250-BK
PTR016V0250-BK
PTR016V0250-BK EATON/BUSSMANN
PTR016V0090-BK.pdf
Hersteller: EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 2.5A; Imax: 40A; THT; PTR016V; bag
Type of fuse: PTC polymer
Current rating: 2.5A
Maximum current: 40A
Switched current: 5A
Max. voltage: 16V
Mounting: THT
Power: 1.2W
Min. resistance: 20mΩ
Max resistance: 36mΩ
Fuses application: electronic applications; PC motherboard; protection of home appliances
Kind of package: bag
Operating temperature: -40...85°C
Manufacturer series: PTR016V
auf Bestellung 562 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 167
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR016V0250-BK EATON/BUSSMANN
Description: PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.449" L x 0.122" W (11.40mm x 3.10mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.197" (5.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 2.5 A, Current - Trip (It): 5 A, Voltage - Max: 16V, Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm), Part Status: Active, Current - Max: 40 A, Time to Trip: 40 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 20 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 70 mOhms.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR016V0250-BK PTR016V0250-BK Hersteller : Eaton Electronics eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Resettable Fuses - PPTC 16V 2.5A Radial
auf Bestellung 755 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
PTR016V0250-BK PTR016V0250-BK Hersteller : Eaton - Electronics Division eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Description: PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.449" L x 0.122" W (11.40mm x 3.10mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 2.5 A
Current - Trip (It): 5 A
Voltage - Max: 16V
Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Part Status: Active
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 40 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 70 mOhms