Produkte > EATON/BUSSMANN > PTR016V0500-BK
PTR016V0500-BK
PTR016V0500-BK EATON/BUSSMANN
PTR016V0090-BK.pdf
Hersteller: EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 5A; Imax: 100A; THT; PTR016V; bag
Type of fuse: PTC polymer
Current rating: 5A
Maximum current: 100A
Switched current: 8.5A
Max. voltage: 16V
Mounting: THT
Power: 2.6W
Min. resistance: 10mΩ
Max resistance: 23mΩ
Fuses application: electronic applications; PC motherboard; protection of home appliances
Kind of package: bag
Operating temperature: -40...85°C
Manufacturer series: PTR016V
auf Bestellung 316 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 157
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR016V0500-BK EATON/BUSSMANN
Description: PTC RESET FUSE 16V 5A RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.409" L x 0.122" W (10.40mm x 3.10mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.197" (5.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 5 A, Current - Trip (It): 8.5 A, Voltage - Max: 16V, Height - Seated (Max): 0.563" (14.30mm), Part Status: Active, Current - Max: 100 A, Time to Trip: 2 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 10 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 34 mOhms.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR016V0500-BK PTR016V0500-BK Hersteller : Eaton - Electronics Division eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Description: PTC RESET FUSE 16V 5A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.409" L x 0.122" W (10.40mm x 3.10mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 5 A
Current - Trip (It): 8.5 A
Voltage - Max: 16V
Height - Seated (Max): 0.563" (14.30mm)
Part Status: Active
Current - Max: 100 A
Time to Trip: 2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 34 mOhms
auf Bestellung 119 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 28
PTR016V0500-BK PTR016V0500-BK Hersteller : Bussmann / Eaton eaton_ptr016v_16_volt_dc_radial_leaded_polytron_pt-1608746.pdf Resettable Fuses - PPTC 16V 5A Radial