Produkte > EATON/BUSSMANN > PTR016V0600-BK
PTR016V0600-BK
PTR016V0600-BK EATON/BUSSMANN
PTR016V0090-BK.pdf
Hersteller: EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 6A; Imax: 100A; THT; PTR016V; bag
Max. voltage: 16V
Maximum current: 100A
Fuses application: electronic applications; PC motherboard; protection of home appliances
Mounting: THT
Type of fuse: PTC polymer
Operating temperature: -40...85°C
Min. resistance: 6mΩ
Max resistance: 18mΩ
Current rating: 6A
Switched current: 10.2A
Power: 2.8W
Manufacturer series: PTR016V
Kind of package: bag
auf Bestellung 980 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 157
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR016V0600-BK EATON/BUSSMANN
Description: PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.421" L x 0.122" W (10.70mm x 3.10mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.197" (5.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 6 A, Current - Trip (It): 10.2 A, Voltage - Max: 16V, Height - Seated (Max): 0.673" (17.10mm), Current - Max: 100 A, Time to Trip: 3.3 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 6 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 28 mOhms.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR016V0600-BK PTR016V0600-BK Hersteller : Eaton - Electronics Division eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Description: PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.421" L x 0.122" W (10.70mm x 3.10mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 6 A
Current - Trip (It): 10.2 A
Voltage - Max: 16V
Height - Seated (Max): 0.673" (17.10mm)
Current - Max: 100 A
Time to Trip: 3.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 28 mOhms
auf Bestellung 1032 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 24
PTR016V0600-BK PTR016V0600-BK Hersteller : Bussmann / Eaton Bus_Elx_DS_4399_PTR016V_Series-479439.pdf Resettable Fuses - PPTC 16V 6A Radial