PTR016V1200-BK1
PTR016V1200-BK1 Eaton - Electronics Division
eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 12 A
Current - Trip (It): 20.4 A
Voltage - Max: 16V
Height - Seated (Max): 1.220" (31.00mm)
Current - Max: 100 A
Time to Trip: 7.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 9 mOhms
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR016V1200-BK1 Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.394" (10.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 12 A, Current - Trip (It): 20.4 A, Voltage - Max: 16V, Height - Seated (Max): 1.220" (31.00mm), Current - Max: 100 A, Time to Trip: 7.5 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 3 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 9 mOhms.
Weitere Produktangebote PTR016V1200-BK1
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR016V1200-BK1 Hersteller : Bussmann / Eaton Bus_Elx_DS_4399_PTR016V_Series-479439.pdf Resettable Fuses - PPTC 16V 12A Radial Kinked Leads
Produkt ist nicht verfügbar
PTR016V1200-BK1 PTR016V1200-BK1 Hersteller : Eaton Electronics eaton-ptr016v-16-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Resettable Fuses - PPTC 16V 12A Radial Kinked Leads
PTR016V1200-BK1 Hersteller : EATON/BUSSMANN PTR016V0090-BK.pdf Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 12A; Imax: 100A; THT; PTR016V; bag
Mounting: THT
Operating temperature: -40...85°C
Manufacturer series: PTR016V
Power: 4.2W
Current rating: 12A
Max. voltage: 16V
Switched current: 20.4A
Maximum current: 100A
Kind of package: bag
Fuses application: electronic applications; PC motherboard; protection of home appliances
Type of fuse: PTC polymer
Min. resistance: 3mΩ
Max resistance: 6mΩ