PTR060V0017-BK1
PTR060V0017-BK1 Eaton - Electronics Division
eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 60V 170MA RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 170 mA
Current - Trip (It): 340 mA
Voltage - Max: 60V
Height - Seated (Max): 0.500" (12.70mm)
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 3.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 8 Ohms
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR060V0017-BK1 Eaton - Electronics Division
Category: THT Polymer Fuses, Description: Fuse: PTC polymer; 170mA; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag, Type of fuse: PTC polymer, Current rating: 0.17A, Maximum current: 40A, Switched current: 340mA, Max. voltage: 60V, Mounting: THT, Manufacturer series: PTR060V, Power: 0.48W, Min. resistance: 3.3Ω, Max resistance: 5.21Ω, Fuses application: automotive applications; converters; DC devices; electronic applications; for rechargeabl battery; PC motherboard; protection of home appliances, Kind of package: bag, Operating temperature: -40...85°C.
Weitere Produktangebote PTR060V0017-BK1
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR060V0017-BK1 Hersteller : Bussmann / Eaton Bus_Elx_DS_4401_PTR060V_Series-479739.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 0.17A Radial Kinked Leads
Produkt ist nicht verfügbar
PTR060V0017-BK1 Hersteller : EATON/BUSSMANN PTR060V0010-BK.pdf Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 170mA; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag
Type of fuse: PTC polymer
Current rating: 0.17A
Maximum current: 40A
Switched current: 340mA
Max. voltage: 60V
Mounting: THT
Manufacturer series: PTR060V
Power: 0.48W
Min. resistance: 3.3Ω
Max resistance: 5.21Ω
Kind of package: bag
Operating temperature: -40...85°C