Produkte > EATON/BUSSMANN > PTR060V0030-BK
PTR060V0030-BK
PTR060V0030-BK EATON/BUSSMANN
PTR060V0010-BK.pdf
Hersteller: EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 300mA; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag
Mounting: THT
Operating temperature: -40...85°C
Min. resistance: 880mΩ
Max resistance: 1.33Ω
Current rating: 0.3A
Power: 490mW
Switched current: 0.6A
Maximum current: 40A
Max. voltage: 60V
Manufacturer series: PTR060V
Kind of package: bag
Type of fuse: PTC polymer
auf Bestellung 1007 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 186
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR060V0030-BK EATON/BUSSMANN
Description: PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.197" (5.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA, Current - Trip (It): 600 mA, Voltage - Max: 60V, Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm), Part Status: Active, Current - Max: 40 A, Time to Trip: 3 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 880 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 2.1 Ohms.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR060V0030-BK PTR060V0030-BK Hersteller : Eaton - Electronics Division eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Description: PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA
Current - Trip (It): 600 mA
Voltage - Max: 60V
Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm)
Part Status: Active
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 2.1 Ohms
auf Bestellung 325 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 32
PTR060V0030-BK PTR060V0030-BK Hersteller : Eaton Electronics eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 0.3A Radial