PTR060V0030-TR1
PTR060V0030-TR1 Eaton - Electronics Division
eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 300 mA
Current - Trip (It): 600 mA
Voltage - Max: 60V
Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm)
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 2.1 Ohms
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR060V0030-TR1 Eaton - Electronics Division
Category: THT Polymer Fuses, Description: Fuse: PTC polymer; 300mA; Imax: 40A; THT; PTR060V; reel, Type of fuse: PTC polymer, Current rating: 0.3A, Switched current: 0.6A, Max. voltage: 60V, Power: 490mW, Min. resistance: 880mΩ, Max resistance: 1.33Ω, Operating temperature: -40...85°C, Maximum current: 40A, Manufacturer series: PTR060V, Fuses application: automotive applications; converters; DC devices; electronic applications; for rechargeabl battery; PC motherboard; protection of home appliances, Kind of package: reel, Mounting: THT.
Weitere Produktangebote PTR060V0030-TR1
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR060V0030-TR1 PTR060V0030-TR1 Hersteller : Eaton Electronics eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 0.3A Radial Kinked Leads
Produkt ist nicht verfügbar
PTR060V0030-TR1 Hersteller : EATON/BUSSMANN ptr060v.pdf Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 300mA; Imax: 40A; THT; PTR060V; reel
Type of fuse: PTC polymer
Current rating: 0.3A
Switched current: 0.6A
Max. voltage: 60V
Power: 490mW
Min. resistance: 880mΩ
Max resistance: 1.33Ω
Operating temperature: -40...85°C
Maximum current: 40A