Produkte > EATON/BUSSMANN > PTR060V0250-BK
PTR060V0250-BK
PTR060V0250-BK EATON/BUSSMANN
PTR060V0010-BK.pdf
Hersteller: EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses
Description: Fuse: PTC polymer; 2.5A; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag
Mounting: THT
Operating temperature: -40...85°C
Min. resistance: 50mΩ
Max resistance: 80mΩ
Current rating: 2.5A
Power: 2.5W
Switched current: 5A
Maximum current: 40A
Max. voltage: 60V
Manufacturer series: PTR060V
Kind of package: bag
Type of fuse: PTC polymer
auf Bestellung 134 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 59
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR060V0250-BK EATON/BUSSMANN
Category: THT Polymer Fuses, Description: Fuse: PTC polymer; 2.5A; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag, Mounting: THT, Operating temperature: -40...85°C, Min. resistance: 50mΩ, Max resistance: 80mΩ, Current rating: 2.5A, Power: 2.5W, Switched current: 5A, Maximum current: 40A, Max. voltage: 60V, Manufacturer series: PTR060V, Fuses application: automotive applications; converters; DC devices; electronic applications; for rechargeabl battery; PC motherboard; protection of home appliances, Kind of package: bag, Type of fuse: PTC polymer.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PTR060V0250-BK PTR060V0250-BK Hersteller : Eaton Electronics eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 2.5A Radial
auf Bestellung 198 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
PTR060V0250-BK PTR060V0250-BK Hersteller : Eaton - Electronics Division eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf Description: PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.839" Dia x 0.118" T (21.30mm x 3.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 2.5 A
Current - Trip (It): 5 A
Voltage - Max: 60V
Height - Seated (Max): 1.039" (26.40mm)
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 15.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 130 mOhms