PTR060V0300-BK
PTR060V0300-BK Eaton - Electronics Division
eaton-ptr060v-60-volt-dc-radial-leaded-polytron-ptc-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Disc
Size / Dimension: 0.980" Dia x 0.118" T (24.90mm x 3.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymeric
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max): 3 A
Current - Trip (It): 6 A
Voltage - Max: 60V
Height - Seated (Max): 1.181" (30.00mm)
Part Status: Active
Current - Max: 40 A
Time to Trip: 19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min): 40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max): 100 mOhms
auf Bestellung 107 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 12
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PTR060V0300-BK Eaton - Electronics Division
Description: PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Disc, Size / Dimension: 0.980" Dia x 0.118" T (24.90mm x 3.00mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Polymeric, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Lead Spacing: 0.394" (10.00mm), Current - Hold (Ih) (Max): 3 A, Current - Trip (It): 6 A, Voltage - Max: 60V, Height - Seated (Max): 1.181" (30.00mm), Part Status: Active, Current - Max: 40 A, Time to Trip: 19.8 s, Resistance - Initial (Ri) (Min): 40 mOhms, Resistance - Post Trip (R1) (Max): 100 mOhms.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Description: Fuse: PTC polymer; 3A; Imax: 40A; THT; PTR060V; bag
Mounting: THT
Operating temperature: -40...85°C
Min. resistance: 40mΩ
Max resistance: 60mΩ
Current rating: 3A
Power: 2.8W
Switched current: 6A
Maximum current: 40A
Max. voltage: 60V
Manufacturer series: PTR060V
Kind of package: bag
Type of fuse: PTC polymer
auf Bestellung 13 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 13
PTR060V0300-BK Hersteller : Bussmann / Eaton Bus_Elx_DS_4401_PTR060V_Series-479739.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 3A Radial
Produkt ist nicht verfügbar
PTR060V0300-BK PTR060V0300-BK Hersteller : Eaton Electronics eaton_ptr060v_60_volt_dc_radial_leaded_polytron_pt-1608762.pdf Resettable Fuses - PPTC 60V 3A Radial