Produkte > NXP USA INC. > PTVS12VZ1USK315
PTVS12VZ1USK315
PTVS12VZ1USK315 NXP USA Inc.
PTVS12VZ1USK.pdf
Hersteller: NXP USA Inc.
Description: TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Packaging: Bulk
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mounting Type: Surface Mount
Type: Zener
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Applications: General Purpose
Capacitance @ Frequency: 430pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs): 10.5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ): 12V (Max)
Supplier Device Package: DSN1608-2
Unidirectional Channels: 1
Voltage - Breakdown (Min): 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 21.8V
Power - Peak Pulse: 1900W (1.9kW)