R1100D311C-TR-F
R1100D311C-TR-F Nisshinbo Micro Devices Inc.
r1100-ea.pdf
Hersteller: Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description: IC REG LIN 3.1V 100MA SON1408-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: SOT-623F
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 3 µA
Voltage - Input (Max): 6V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SON1408-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.1V
Control Features: Enable
Voltage Dropout (Max): 0.03V @ 1mA