Produkte > EBM-PAPST INC. > R3G190-RD45-03
R3G190-RD45-03
R3G190-RD45-03 ebm-papst Inc.
Catalog_Compactfans_US_en.pdf
Hersteller: ebm-papst Inc.
Description: 190 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Packaging: Bulk
Power (Watts): 169W
Features: Electronic Commutation (EC)
Voltage - Rated: 230VAC
Size / Dimension: Round - 190mm Dia
Bearing Type: Ball
RPM: 4120 RPM
Air Flow: 573.9 CFM (16.07m³/min)
Width: 90.70mm
Weight: 3 lbs (1.4 kg)
Operating Temperature: -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Termination: 2 Wire Leads
Approval Agency: UL
Ingress Protection: IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Fan Type: Motorized Impellers
Noise: 72.0dB(A)
Part Status: Active
auf Bestellung 449 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details R3G190-RD45-03 ebm-papst Inc.
Category: EC Fans, Description: Fan: EC; radial; 230VAC; Ø190x90.7mm; 565m3/h; ball; 4120rpm; IP54, Type of fan: EC, Kind of fan: radial, Supply voltage: 230V AC, Operating voltage: 200...240V AC, Fan dimensions: Ø190x90.7mm, Power consumption: 169W, Current rating: 1.35A, Fan efficiency: 565m3/h, Kind of Bearing: ball, Rotational rate/speed: 4120rpm, Frequency: 50...60Hz, Impeller material: polyamide, Enclosure material: polyamide 66, Insulation class: B, IP rating: IP54, Operating temperature: -25...60°C, Additional functions: control input 0-10V DC / PWM; line undervoltage detection; motor current limitation; output 10V DC, max. 10 mA; soft start; tach output; thermal overload protection for electronics / motor, Fan motor: M3G055-CF, Colour: black, Kind of motor: 1-phase, Protection class: I, Lead length: 0.45m, Leads: leads x7, Static pressure: 53.44mm H2O.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
R3G190-RD45-03 R3G190-RD45-03 Hersteller : ebm-papst R3G190RD4503_BA_ENU-3472714.pdf Blowers & Centrifugal Fans EC Centrifugal Fan, 190x90.7mm Round, 230VAC, 573.9CFM, 169W, 72dBA, RadiCal
auf Bestellung 10 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
R3G190-RD45-03 R3G190-RD45-03 Hersteller : EBM-PAPST 2892620.pdf Description: EBM-PAPST - R3G190-RD45-03 - EC-Radialgebläse, Produktreihe RadiCal R3G190 RD, IP54, 230V, AC, 190mm, 975m³/h
tariffCode: 84145935
Versorgungsspannung: 230VAC
Gebläse: EC-Radialgebläse
Stromanschluss: 7 Anschlussdrähte
rohsCompliant: Y-EX
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Luftdurchsatz, imperial: 573.9cu.ft/min
Luftdurchsatz, metrisch: 16.25m³/min
Art des Lagers: Kugellager
Nennleistung: 169W
isCanonical: Y
IP-Schutzart: IP54
usEccn: EAR99
Spannungstyp: AC
Luftstrom - m3/min: 10.66m³/min
Außentiefe: 90.7mm
Geräuschentwicklung: 81dBA
euEccn: NLR
Luftstrom - CFM: -
Produktpalette: R3G190 Series
productTraceability: No
Rahmengröße: 190mm
SVHC: Lead (14-Jun-2023)
auf Bestellung 2 Stücke:
R3G190-RD45-03 Hersteller : EBM-PAPST R3G190-RD45-03-EN-DTE.pdf Category: EC Fans
Description: Fan: EC; radial; 230VAC; Ø190x90.7mm; 565m3/h; ball; 4120rpm; IP54
Type of fan: EC
Kind of fan: radial
Supply voltage: 230V AC
Operating voltage: 200...240V AC
Fan dimensions: Ø190x90.7mm
Power consumption: 169W
Current rating: 1.35A
Fan efficiency: 565m3/h
Kind of Bearing: ball
Rotational rate/speed: 4120rpm
Frequency: 50...60Hz
Impeller material: polyamide
Enclosure material: polyamide 66
Insulation class: B
IP rating: IP54
Operating temperature: -25...60°C
Additional functions: control input 0-10V DC / PWM; line undervoltage detection; motor current limitation; output 10V DC, max. 10 mA; soft start; tach output; thermal overload protection for electronics / motor
Fan motor: M3G055-CF
Colour: black
Kind of motor: 1-phase
Protection class: I
Lead length: 0.45m
Leads: leads x7
Static pressure: 53.44mm H2O