Produkte > EBM-PAPST > R3G225-RE07-03
R3G225-RE07-03
R3G225-RE07-03 EBM-PAPST
R3G225-RE07-03-DTE.pdf
Hersteller: EBM-PAPST
Category: EC Fans
Description: Fan: EC; radial; 230VAC; Ø225x99mm; 705m3/h; ball; 2860rpm; IP54
Type of fan: EC
Kind of fan: radial
Supply voltage: 230V AC
Operating voltage: 200...240V AC
Fan dimensions: Ø225x99mm
Power consumption: 170W
Current rating: 1.4A
Fan efficiency: 705m3/h
Kind of Bearing: ball
Rotational rate/speed: 2860rpm
Frequency: 50...60Hz
Impeller material: polyamide
Enclosure material: polyamide 66
Insulation class: B
IP rating: IP54
Operating temperature: -25...60°C
Additional functions: control input 0-10V DC / PWM; line undervoltage detection; motor current limitation; output 10V DC, max. 10 mA; soft start; tach output; thermal overload protection for electronics / motor
Fan motor: M3G055-DF
Colour: black
Kind of motor: 1-phase
Protection class: I
Lead length: 0.45m
Leads: leads x7
Static pressure: 46.71mm H2O
auf Bestellung 3 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details R3G225-RE07-03 EBM-PAPST
Category: EC Fans, Description: Fan: EC; radial; 230VAC; Ø225x99mm; 705m3/h; ball; 2860rpm; IP54, Type of fan: EC, Kind of fan: radial, Supply voltage: 230V AC, Operating voltage: 200...240V AC, Fan dimensions: Ø225x99mm, Power consumption: 170W, Current rating: 1.4A, Fan efficiency: 705m3/h, Kind of Bearing: ball, Rotational rate/speed: 2860rpm, Frequency: 50...60Hz, Impeller material: polyamide, Enclosure material: polyamide 66, Insulation class: B, IP rating: IP54, Operating temperature: -25...60°C, Additional functions: control input 0-10V DC / PWM; line undervoltage detection; motor current limitation; output 10V DC, max. 10 mA; soft start; tach output; thermal overload protection for electronics / motor, Fan motor: M3G055-DF, Colour: black, Kind of motor: 1-phase, Protection class: I, Lead length: 0.45m, Leads: leads x7, Static pressure: 46.71mm H2O.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
R3G225-RE07-03 R3G225-RE07-03 Hersteller : EBM Papst 7r3g225-re.pdf AC Motorized Impeller Centrifugal Ball Bearing 230V 200V to 240V 765.2CFM 225 X 99mm
auf Bestellung 5 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
R3G225-RE07-03 R3G225-RE07-03 Hersteller : ebm-papst R3G225_RE-2325334.pdf Blowers & Centrifugal Fans EC Centrifugal Fan, 225x99mm Round, 230VAC, 765.2CFM, 170W, 68dBA, RadiCal
auf Bestellung 18 Stücke:
R3G225-RE07-03 R3G225-RE07-03 Hersteller : ebm-papst Inc. Catalog_Compactfans_US_en.pdf Description: 225 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Packaging: Bulk
Power (Watts): 170W
Features: Electronic Commutation (EC)
Voltage - Rated: 230VAC
Size / Dimension: Round - 225mm Dia
Bearing Type: Ball
RPM: 2860 RPM
Air Flow: 765.2 CFM (21.43m³/min)
Width: 99.00mm
Weight: 3.9 lbs (1.8 kg)
Operating Temperature: -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Termination: 2 Wire Leads
Approval Agency: UL
Ingress Protection: IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Fan Type: Motorized Impellers
Noise: 70.0dB(A)
Part Status: Active
auf Bestellung 10 Stücke:
auf Bestellung 11 Stücke: