Produkte > RECOM POWER > RACPRO1-T960/24
RACPRO1-T960/24
RACPRO1-T960/24 Recom Power
RACPRO1-T960.pdf
Hersteller: Recom Power
Description: 960W AC/DC-CONVERTER 'DIN-RAIL'
Packaging: Box
Power (Watts): 960W
Features: Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
Size / Dimension: 6.13" L x 3.15" W x 5.31" H (155.7mm x 80.0mm x 135.0mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial), Laboratory
Input Type: AC or DC
Approval Agency: CB, CE, CSA, EN, IEC, UL
Efficiency: 96%
Current - Output (Max): 40A
Voltage - Output 1: 24V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3.5 kV
Standard Number: 61010-1; 62368-1
AC Voltage - Input: 320 ~ 575 VAC (3 Phase)
DC Voltage - Input (Min): 450V
DC Voltage - Input (Max): 815V