Produkte > RECOM POWER > RMOD500-60-13.7SW
RMOD500-60-13.7SW
RMOD500-60-13.7SW Recom Power
RMOD500-W.pdf
Hersteller: Recom Power
Description: 500W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Power (Watts): 500W
Packaging: Box
Size / Dimension: 7.80" L x 4.45" W x 1.77" H (198.0mm x 113.0mm x 45.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Type: Enclosed
Operating Temperature: -40°C ~ 90°C
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 96V
Approval Agency: CE, cURus
Efficiency: 89.5%
Current - Output (Max): 36.5A
Voltage - Input (Min): 32V
Voltage - Output 1: 13.7V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 2.25 kV
Standard Number: 62368-1
Produktbewertung abgeben
Technische Details RMOD500-60-13.7SW Recom Power
Description: 500W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA, Power (Watts): 500W, Packaging: Box, Size / Dimension: 7.80" L x 4.45" W x 1.77" H (198.0mm x 113.0mm x 45.0mm), Mounting Type: Chassis Mount, Type: Enclosed, Operating Temperature: -40°C ~ 90°C, Applications: ITE (Commercial), Voltage - Input (Max): 96V, Approval Agency: CE, cURus, Efficiency: 89.5%, Current - Output (Max): 36.5A, Voltage - Input (Min): 32V, Voltage - Output 1: 13.7V, Part Status: Active, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 2.25 kV, Standard Number: 62368-1.
Weitere Produktangebote RMOD500-60-13.7SW
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
RMOD500-60-13.7SW RMOD500-60-13.7SW Hersteller : RECOM Power RMOD500_W-3005082.pdf Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount 500W 32-96Vin 13.7Vout
Produkt ist nicht verfügbar
RMOD500-60-13.7SW RMOD500-60-13.7SW Hersteller : RECOM RMOD500-W.pdf Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 500W; Uin: 32÷96VDC; Uout: 13.7VDC; Iout: 36.5A
Type of converter: DC/DC
Power: 0.5kW
Input voltage: 32...96V DC
Output voltage: 13.7V DC
Output current: 36.5A
Mounting: screw type
Manufacturer series: RMOD500-W
Body dimensions: 198x113x45mm
Efficiency: 89.5%
Operating temperature: -40...90°C
Protection: anti-overvoltage OVP; over current OCP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Insulation voltage: 2.25kV DC