Produkte > RECOM POWER > RP60-2412SG
RP60-2412SG
RP60-2412SG RECOM Power
RP60-G.pdf
Hersteller: RECOM Power
Isolated DC/DC Converters - Through Hole 60W DC/DC 1.6kV REG 2:1 18-36Vin 12Vout
auf Bestellung 4 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RP60-2412SG RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER 12V 60W, Packaging: Tube, Features: Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO, Package / Case: 8-DIP Module, Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Isolated Module, Operating Temperature: -40°C ~ 40°C, Applications: ITE (Commercial), Voltage - Input (Max): 36V, Efficiency: 90%, Current - Output (Max): 5A, Voltage - Input (Min): 18V, Voltage - Output 1: 12V, Control Features: Enable, Active High, Power (Watts): 60 W, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 1.6 kV.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
RP60-2412SG RP60-2412SG Hersteller : Recom Power RP60-G.pdf Description: DC DC CONVERTER 12V 60W
Packaging: Tube
Features: Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Isolated Module
Operating Temperature: -40°C ~ 40°C
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 36V
Efficiency: 90%
Current - Output (Max): 5A
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Output 1: 12V
Control Features: Enable, Active High
Power (Watts): 60 W
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 1.6 kV
auf Bestellung 26 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
RP60-2412SG RP60-2412SG Hersteller : RECOM RP60-G.PDF Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 60W; Uin: 18÷36VDC; Uout: 12VDC; Iout: 5A; THT
Type of converter: DC/DC
Power: 60W
Input voltage: 18...36V DC
Output voltage: 12V DC
Output current: 5A
Manufacturer series: RP60-G
Body dimensions: 50.8x50.8x10.2mm
Efficiency: 90%
Operating temperature: -40...50°C
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Insulation voltage: 1.6kV DC
Number of outputs: 1
Dimensions: 2"x2"