RT33K012
RT33K012 TE Connectivity
eng_ds_rt1_inrush_4.pdf
Hersteller: TE Connectivity
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(29mm 12.7mm 15.7mm) THT
auf Bestellung 4000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 35
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT33K012 TE Connectivity
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V, Packaging: Tube, Mounting Type: Through Hole, Coil Voltage: 12VDC, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Termination Style: PC Pin, Relay Type: General Purpose, Coil Current: 33.3 mA, Coil Type: Non Latching, Seal Rating: Sealed - Flux Protection, Contact Material: Silver Nickel (AgNi), Contact Form: SPST-NO (1 Form A), Contact Rating (Current): 16 A, Switching Voltage: 400VAC - Max, Must Release Voltage: 1.2 VDC, Must Operate Voltage: 8.4 VDC, Operate Time: 9 ms, Release Time: 6 ms, Part Status: Active, Coil Insulation: Class F, Approval Agency: CQC, CSA, cURus, VDE, Load - Max Switching: 6400VA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
RT33K012 RT33K012 Hersteller : TE Connectivity eng_ds_rt1_inrush_4.pdf Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(29mm 12.7mm 15.7mm) THT
auf Bestellung 4000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 35
auf Bestellung 120 Stücke:
Mindestbestellmenge: 28
auf Bestellung 335 Stücke:
Mindestbestellmenge: 26
Mindestbestellmenge: 45
RT33K012 RT33K012 Hersteller : TE Connectivity Potter & Brumfield Relays product-2-1393240-3.datasheet.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 33.3 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Flux Protection
Contact Material: Silver Nickel (AgNi)
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 400VAC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 8.4 VDC
Operate Time: 9 ms
Release Time: 6 ms
Part Status: Active
Coil Insulation: Class F
Approval Agency: CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching: 6400VA
Mindestbestellmenge: 3
RT33K012 RT33K012 Hersteller : TE CONNECTIVITY - SCHRACK 2917185.pdf Description: TE CONNECTIVITY - SCHRACK - RT33K012 - Leistungsrelais, SPST-NO, 12 VDC, 16 A, RT1 Series, Durchsteckmontage, DC, monostabil
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: DC, monostabil
Kontaktmaterial: Silber-Nickel
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 16A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 360ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: -
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: RT1 Series
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250V
SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
auf Bestellung 317 Stücke: