RTD14005
RTD14005 TE Connectivity
engdsrt17.pdf
Hersteller: TE Connectivity
Power Relay 5VDC 16A SPDT(29mm 12.7mm 15.7mm) THT
auf Bestellung 3320 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 29
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RTD14005 TE Connectivity
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V, Packaging: Tube, Mounting Type: Through Hole, Coil Voltage: 5VDC, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Termination Style: PC Pin, Approval Agency: CQC, CSA, cURus, VDE, Relay Type: General Purpose, Coil Current: 403 mA, Coil Type: Non Latching, Seal Rating: Sealed - Fully, Contact Material: Silver Nickel (AgNi), Contact Form: SPDT (1 Form C), Contact Rating (Current): 16 A, Switching Voltage: 400VAC - Max, Must Release Voltage: 0.5 VDC, Must Operate Voltage: 3.5 VDC, Operate Time: 8 ms, Release Time: 6 ms, Part Status: Active, Coil Insulation: Class F, Load - Max Switching: 6400VA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
RTD14005 RTD14005 Hersteller : TE Connectivity engdsrt17.pdf Power Relay 5VDC 16A SPDT(29mm 12.7mm 15.7mm) THT
auf Bestellung 3860 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 27
Mindestbestellmenge: 27
auf Bestellung 982 Stücke:
RTD14005 RTD14005 Hersteller : TE CONNECTIVITY - SCHRACK 2917185.pdf Description: TE CONNECTIVITY - SCHRACK - RTD14005 - POWER RELAY, SPDT, 5VDC, 16A, THT
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: PC Pin
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Non Latching
Kontaktmaterial: Silver Nickel
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 16A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 62ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: -
Relaismontage: Through Hole
Produktpalette: RT1 Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 5VDC
Kontaktkonfiguration: SPDT
Kontaktspannung V AC: 250V
directShipCharge: 25
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
RTD14005 RTD14005 Hersteller : TE Connectivity Potter & Brumfield Relays DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=RT1&DocType=DS&DocLang=English Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 5VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: CQC, CSA, cURus, VDE
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 403 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Nickel (AgNi)
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 400VAC - Max
Must Release Voltage: 0.5 VDC
Must Operate Voltage: 3.5 VDC
Operate Time: 8 ms
Release Time: 6 ms
Part Status: Active
Coil Insulation: Class F
Load - Max Switching: 6400VA
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 5VDC
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 403 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 16 A
Must Release Voltage: 0.5 VDC
Must Operate Voltage: 3.5 VDC