Produkte > KYOCERA AVX > SD0805S040S1R0
SD0805S040S1R0
SD0805S040S1R0 KYOCERA AVX
schottky.pdf
Hersteller: KYOCERA AVX
Description: DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0805
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: 0805
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 125°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 550 mV @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 40 V
auf Bestellung 3000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Produktbewertung abgeben
Technische Details SD0805S040S1R0 KYOCERA AVX
Description: DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0805, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 0805 (2012 Metric), Mounting Type: Surface Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: 0805, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 125°C, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 550 mV @ 1 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 40 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
SD0805S040S1R0 SD0805S040S1R0 Hersteller : KYOCERA AVX SDxxxx.pdf Category: SMD Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; 0805; SMD; 40V; 1A; reel,tape
Case - inch: 0805
Case - mm: 2012
Max. forward voltage: 0.55V
Load current: 1A
Max. forward impulse current: 10A
Max. off-state voltage: 40V
Kind of package: reel; tape
Type of diode: Schottky rectifying
Semiconductor structure: single diode
Mounting: SMD
auf Bestellung 2974 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 358
SD0805S040S1R0 SD0805S040S1R0 Hersteller : KYOCERA AVX schottky.pdf Description: DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0805
Packaging: Cut Tape (CT)
Mounting Type: Surface Mount
Technology: Schottky
Supplier Device Package: 0805
Mindestbestellmenge: 40
auf Bestellung 496 Stücke:
Mindestbestellmenge: 9
SD0805S040S1R0 SD0805S040S1R0 Hersteller : KYOCERA AVX Components schottky.pdf Diode Schottky 40V 1A 2-Pin Case 0805(2012Metric)