SM8S36A-Q Bourns Inc.
Hersteller: Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: DO-218AB
Mounting Type: Surface Mount
Type: Zener
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs): 114A
Voltage - Reverse Standoff (Typ): 36V
Supplier Device Package: DO-218
Unidirectional Channels: 1
Voltage - Breakdown (Min): 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 58.1V
Power - Peak Pulse: 6600W (6.6kW)
Power Line Protection: No
Part Status: Active
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SM8S36A-Q Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-218AB, Mounting Type: Surface Mount, Type: Zener, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Current - Peak Pulse (10/1000µs): 114A, Voltage - Reverse Standoff (Typ): 36V, Supplier Device Package: DO-218, Unidirectional Channels: 1, Voltage - Breakdown (Min): 40V, Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 58.1V, Power - Peak Pulse: 6600W (6.6kW), Power Line Protection: No, Part Status: Active, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SM8S36AQ | Hersteller : Yangjie Technology |
Description: TVS - Diodes DO-218AB 36V 6600W Packaging: Tape & Reel (TR) Part Status: Active |
auf Bestellung 75000 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
SM8S36A-Q | Hersteller : Bourns Inc. |
Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: DO-218AB Mounting Type: Surface Mount Type: Zener Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ) Current - Peak Pulse (10/1000µs): 114A Voltage - Reverse Standoff (Typ): 36V Supplier Device Package: DO-218 Unidirectional Channels: 1 Voltage - Breakdown (Min): 40V Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 58.1V Power - Peak Pulse: 6600W (6.6kW) Power Line Protection: No Part Status: Active Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
auf Bestellung 2819 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
SM8S36A-Q | Hersteller : Bourns |
ESD Protection Diodes / TVS Diodes SM8 - A 36V |
| SM8S36AQ | Hersteller : Yangjie Electronic Technology | SM8S36AQ |
TVS Diode Single Uni-Dir 36V 6.6KW Automotive AEC-Q101 2-Pin(1+Tab) DO-218 T/R |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
Category: Unidirectional TVS SMD diodesDescription: Diode: TVS; 6.6kW; 40÷44.2V; 114A; unidirectional; DO218; reel,tape Type of diode: TVS Peak pulse power dissipation: 6.6kW Max. off-state voltage: 36V Breakdown voltage: 40...44.2V Max. forward impulse current: 114A Semiconductor structure: unidirectional Case: DO218 Mounting: SMD Leakage current: 10µA Kind of package: reel; tape Manufacturer series: SM8S Application: automotive industry |