SMBJ300CA-H Bourns Inc.
Hersteller: Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 300VWM 486VC SMB
Type: Zener
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Applications: General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs): 1.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ): 300V
Supplier Device Package: SMB (DO-214AA)
Bidirectional Channels: 1
Voltage - Breakdown (Min): 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 486V
Power - Peak Pulse: 600W
Power Line Protection: No
Part Status: Active
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SMBJ300CA-H Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AA, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-214AA, SMB, Mounting Type: Surface Mount, Type: Zener, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ), Applications: Telecom, Current - Peak Pulse (10/1000µs): 1.3A, Voltage - Reverse Standoff (Typ): 300V, Supplier Device Package: DO-214AA (SMBJ), Bidirectional Channels: 1, Voltage - Breakdown (Min): 335V, Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 486V, Power - Peak Pulse: 600W, Power Line Protection: No, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
Weitere Produktangebote SMBJ300CA-H
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis |
|---|---|---|---|---|---|
SMBJ300CAH | Hersteller : Eaton - Electronics Division |
Produkt ist nicht verfügbar |
SMBJ300CA-H | Hersteller : Bourns |
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 300volts 1uA 1.3 Amps Bi-Dir |
Produkt ist nicht verfügbar |
SMBJ300CAH | Hersteller : Eaton Electronics |
ESD Protection Diodes / TVS Diodes SMBJE AUTO, 30V |
Category: Bidirectional TVS SMD diodesDescription: Diode: TVS; 0.6kW; 335÷371V; 1.3A; bidirectional; SMB; reel,tape Type of diode: TVS Peak pulse power dissipation: 0.6kW Max. off-state voltage: 300V Breakdown voltage: 335...371V Max. forward impulse current: 1.3A Semiconductor structure: bidirectional Case: SMB Mounting: SMD Leakage current: 1µA Manufacturer series: SMBJ Application: automotive industry Kind of package: reel; tape |