SMBJ33CA-Q Bourns
Produktbewertung abgeben
Technische Details SMBJ33CA-Q Bourns
Description: BOURNS - SMBJ33CA-Q - TVS-Diode, SMBJ, Bidirektional, 33 V, 53.3 V, DO-214AA (SMB), 2 Pin(s), tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: DO-214AA (SMB), rohsCompliant: Y-EX, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Durchbruchspannung, min.: 36.7V, Qualifikation: AEC-Q101, Durchbruchspannung, max.: 40.6V, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, Sperrspannung: 33V, euEccn: NLR, Spitzenimpulsverlustleistung: 600W, TVS-Polarität: Bidirektional, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: SMBJ, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 150°C, Klemmspannung, max.: 53.3V, SVHC: Lead (04-Feb-2026).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SMBJ33CA-Q | Hersteller : Bourns |
Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W Automotive AEC-Q101 2-Pin SMB T/R |
auf Bestellung 18000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 12000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
SMBJ33CAQ | Hersteller : Yangjie Technology |
Description: TVS - Diodes SMB 33V 600W Packaging: Tape & Reel (TR) Part Status: Active |
Description: BOURNS - SMBJ33CA-Q - TVS-Diode, SMBJ, Bidirektional, 33 V, 53.3 V, DO-214AA (SMB), 2 Pin(s)tariffCode: 85411000 Bauform - Diode: DO-214AA (SMB) rohsCompliant: Y-EX Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Durchbruchspannung, min.: 36.7V Qualifikation: AEC-Q101 Durchbruchspannung, max.: 40.6V isCanonical: N usEccn: EAR99 Sperrspannung: 33V euEccn: NLR Spitzenimpulsverlustleistung: 600W TVS-Polarität: Bidirektional Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: SMBJ productTraceability: No Betriebstemperatur, max.: 150°C Klemmspannung, max.: 53.3V SVHC: Lead (04-Feb-2026) |
| SMBJ33CAQ | Hersteller : Yangjie Electronic Technology | SMBJ33CAQ |
SMBJ33CA-Q | Hersteller : Bourns Inc. |
Description: TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AAPackaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: DO-214AA, SMB Mounting Type: Surface Mount Type: Zener Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Applications: Telecom Current - Peak Pulse (10/1000µs): 11.3A Voltage - Reverse Standoff (Typ): 33V Supplier Device Package: DO-214AA (SMB) Bidirectional Channels: 1 Voltage - Breakdown (Min): 36.7V Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 53.3V Power - Peak Pulse: 600W Power Line Protection: No Part Status: Active Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
Produkt ist nicht verfügbar |
Description: TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AAPackaging: Cut Tape (CT) Package / Case: DO-214AA, SMB Mounting Type: Surface Mount Type: Zener Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Applications: Telecom Current - Peak Pulse (10/1000µs): 11.3A Voltage - Reverse Standoff (Typ): 33V Supplier Device Package: DO-214AA (SMB) Bidirectional Channels: 1 Voltage - Breakdown (Min): 36.7V Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 53.3V Power - Peak Pulse: 600W Power Line Protection: No Part Status: Active Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
Produkt ist nicht verfügbar |
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 33volts 600W 5% Bi-Dir. AEC-Q101 |
Category: Bidirectional TVS SMD diodesDescription: Diode: TVS; 0.6kW; 36.7÷40.6V; 11.3A; bidirectional; ±5%; SMB; SMBJ Type of diode: TVS Peak pulse power dissipation: 0.6kW Max. off-state voltage: 33V Breakdown voltage: 36.7...40.6V Max. forward impulse current: 11.3A Semiconductor structure: bidirectional Case: SMB Mounting: SMD Leakage current: 1µA Manufacturer series: SMBJ Tolerance: ±5% Application: automotive industry Kind of package: reel; tape |