SMBJ48A-E3/52 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: DO-214AA, SMB
Mounting Type: Surface Mount
Type: Zener
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Applications: General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs): 7.8A
Voltage - Reverse Standoff (Typ): 48V
Supplier Device Package: DO-214AA (SMBJ)
Unidirectional Channels: 1
Voltage - Breakdown (Min): 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 77.4V
Power - Peak Pulse: 600W
Power Line Protection: No
Part Status: Active
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SMBJ48A-E3/52 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: VISHAY - SMBJ48A-E3/52 - TVS-Diode, TRANSZORB SMBJ Series, Unidirektional, 48 V, 77.4 V, DO-214AA (SMB), 2 Pin(s), tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: DO-214AA (SMB), rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Durchbruchspannung, min.: 53.3V, Qualifikation: -, Durchbruchspannung, max.: 58.9V, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, Sperrspannung: 48V, euEccn: NLR, Spitzenimpulsverlustleistung: 600W, TVS-Polarität: Unidirektional, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: TRANSZORB SMBJ Series, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 150°C, Klemmspannung, max.: 77.4V, SVHC: Lead (21-Jan-2025).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SMBJ48A-E3/52 | Hersteller : Vishay |
Diode TVS Single Uni-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T/R |
auf Bestellung 261000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Category: Unidirectional TVS SMD diodesDescription: Diode: TVS; 600W; 53.3÷58.9V; 7.8A; unidirectional; ±5%; SMB; SMBJ Type of diode: TVS Peak pulse power dissipation: 0.6kW Max. off-state voltage: 48V Breakdown voltage: 53.3...58.9V Max. forward impulse current: 7.8A Semiconductor structure: unidirectional Tolerance: ±5% Case: SMB Mounting: SMD Leakage current: 1µA Kind of package: 7 inch reel; tape Features of semiconductor devices: glass passivated Technology: TransZorb® Manufacturer series: SMBJ |
SMBJ48A-E3/52 | Hersteller : Vishay General Semiconductor |
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 48V 1000W UniDir TransZorb 5% Tol |
SMBJ48A-E3/52 | Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Description: TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AAPackaging: Cut Tape (CT) Package / Case: DO-214AA, SMB Mounting Type: Surface Mount Type: Zener Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Applications: General Purpose Current - Peak Pulse (10/1000µs): 7.8A Voltage - Reverse Standoff (Typ): 48V Supplier Device Package: DO-214AA (SMBJ) Unidirectional Channels: 1 Voltage - Breakdown (Min): 53.3V Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 77.4V Power - Peak Pulse: 600W Power Line Protection: No Part Status: Active |
SMBJ48A-E3/52 | Hersteller : Vishay Semiconductors |
auf Bestellung 202 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 868 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: VISHAY - SMBJ48A-E3/52 - TVS-Diode, TRANSZORB SMBJ Series, Unidirektional, 48 V, 77.4 V, DO-214AA (SMB), 2 Pin(s)tariffCode: 85411000 Bauform - Diode: DO-214AA (SMB) rohsCompliant: YES Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Durchbruchspannung, min.: 53.3V Qualifikation: - Durchbruchspannung, max.: 58.9V isCanonical: N usEccn: EAR99 Sperrspannung: 48V euEccn: NLR Spitzenimpulsverlustleistung: 600W TVS-Polarität: Unidirektional Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: TRANSZORB SMBJ Series productTraceability: No Betriebstemperatur, max.: 150°C Klemmspannung, max.: 77.4V SVHC: Lead (21-Jan-2025) |
TVS Diode Single Uni-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T/R SMBJ48A-E3/52 SMBJ48A-E3/52 DTSMBJ48A VISAnzahl je Verpackung: 750 Stücke |
auf Bestellung 750 Stücke: Lieferzeit 7-14 Tag (e) |
| SMBJ48A-E352 |