Produkte > BOURNS INC. > SMCJ18A-Q
SMCJ18A-Q
SMCJ18A-Q Bourns Inc.
smcj-q.pdf
Hersteller: Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Type: Zener
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs): 51.4A
Voltage - Reverse Standoff (Typ): 18V
Supplier Device Package: DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels: 1
Voltage - Breakdown (Min): 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 29.2V
Power - Peak Pulse: 1500W (1.5kW)
Power Line Protection: No
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
Produktbewertung abgeben
Technische Details SMCJ18A-Q Bourns Inc.
Description: TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-214AB, SMC, Mounting Type: Surface Mount, Type: Zener, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ), Current - Peak Pulse (10/1000µs): 51.4A, Voltage - Reverse Standoff (Typ): 18V, Supplier Device Package: DO-214AB (SMC), Unidirectional Channels: 1, Voltage - Breakdown (Min): 20V, Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 29.2V, Power - Peak Pulse: 1500W (1.5kW), Power Line Protection: No, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
Weitere Produktangebote SMCJ18A-Q
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
SMCJ18A-Q SMCJ18A-Q Hersteller : Bourns smcj_q.pdf ESD Protection Diodes / TVS Diodes 18volts 1.5kW 5% Uni-Dir. AEC-Q101
Produkt ist nicht verfügbar
SMCJ18A_Q SMCJ18A_Q Hersteller : onsemi / Fairchild smcj18a-1196182.pdf ESD Protection Diodes / TVS Diodes 1500W TVS Unidirectional
SMCJ18A-Q Hersteller : BOURNS smcj-q.pdf Category: Unidirectional TVS SMD diodes
Description: Diode: TVS; 1.5kW; 20÷22.1V; 51.4A; unidirectional; ±5%; SMC; SMCJ
Type of diode: TVS
Peak pulse power dissipation: 1.5kW
Max. off-state voltage: 18V
Breakdown voltage: 20...22.1V
Max. forward impulse current: 51.4A
Semiconductor structure: unidirectional
Case: SMC
Mounting: SMD
Leakage current: 1µA
Manufacturer series: SMCJ
Tolerance: ±5%