Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > SN74AC240NSR
SN74AC240NSR
SN74AC240NSR Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ac240
Hersteller: Texas Instruments
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST 20-Pin SOP T/R
auf Bestellung 28975 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 479
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SN74AC240NSR Texas Instruments
Description: IC BUFFER INVERTING 6V 20-SO, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width), Output Type: 3-State, Mounting Type: Surface Mount, Number of Elements: 2, Logic Type: Buffer, Inverting, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Voltage - Supply: 2V ~ 6V, Number of Bits per Element: 4, Current - Output High, Low: 24mA, 24mA, Supplier Device Package: 20-SO.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
SN74AC240NSR SN74AC240NSR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ac240 Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST 20-Pin SOP T/R
auf Bestellung 4000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 479
SN74AC240NSR SN74AC240NSR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ac240 Description: IC BUFFER INVERTING 6V 20-SO
Packaging: Bulk
Package / Case: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Surface Mount
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply: 2V ~ 6V
Number of Bits per Element: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Supplier Device Package: 20-SO
Mindestbestellmenge: 383
Packaging: Cut Tape (CT)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Surface Mount
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Voltage - Supply: 2V ~ 6V
Number of Bits per Element: 4
Supplier Device Package: 20-SO
Mindestbestellmenge: 11
SN74AC240NSR SN74AC240NSR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ac240 Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver With 3-State Outputs
Mindestbestellmenge: 2
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply: 2V ~ 6V
SN74AC240NSR Hersteller : TEXAS INSTRUMENTS suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ac240 Category: Buffers, transceivers, drivers
Description: IC: digital; inverter; SOP20; -40÷85°C; reel,tape
Type of integrated circuit: digital
Kind of integrated circuit: inverter
Case: SOP20
Operating temperature: -40...85°C