SN74ACT14N TEXAS INSTRUMENTS
Hersteller: TEXAS INSTRUMENTS
Category: Gates, inverters
Description: IC: digital; NOT; Ch: 6; THT; DIP14; IN: with Schmitt trigger; ACT
Type of integrated circuit: digital
Number of channels: hex; 6
Mounting: THT
Case: DIP14
Family: ACT
Kind of gate: NOT
Kind of input: with Schmitt trigger
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SN74ACT14N TEXAS INSTRUMENTS
Description: TEXAS INSTRUMENTS - SN74ACT14N - Inverter, Schmitt-Trigger, 74ACT14, 6 Eingänge, 24mA, 4.5V bis 5.5V, DIP-14, tariffCode: 85423990, rohsCompliant: YES, Logikfunktion: Wechselrichter, Logik-IC-Familie: 74ACT, Bauform - Logikbaustein: DIP, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Ausgangsstrom: 24mA, MSL: -, usEccn: EAR99, Betriebstemperatur, min.: -40°C, Versorgungsspannung, min.: 4.5V, euEccn: NLR, Qualifizierungsstandard der Automobilindustrie: -, Anzahl der Pins: 14Pin(s), Produktpalette: -, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Versorgungsspannung, max.: 5.5V, Anzahl der Eingänge: 6Inputs, Schmitt-Trigger-Eingang: Mit Schmitt-Trigger-Eingang, Betriebstemperatur, max.: 85°C, Anzahl von Elementen: Sechs, SVHC: No SVHC (10-Jun-2022).
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SN74ACT14N | Hersteller : Texas Instruments |
Description: IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14DIPFeatures: Schmitt Trigger Packaging: Bulk Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Logic Type: Inverter Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V Current - Output High, Low: 24mA, 24mA Number of Inputs: 1 Supplier Device Package: 14-PDIP Input Logic Level - High: 1.2V ~ 2.1V Input Logic Level - Low: 0.5V ~ 1.4V Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF Part Status: Active Number of Circuits: 6 Current - Quiescent (Max): 2 µA |
auf Bestellung 45579 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Inverter Schmitt Trigger 6-Element 14-Pin PDIP Tube |
auf Bestellung 2000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
SN74ACT14N Produktcode: 167494
zu Favoriten hinzufügen
Lieblingsprodukt
IC > IC DAW, ADW, Digital Wandler |
Produkt ist nicht verfügbar
auf Bestellung 600 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 650 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14DIPPackaging: Tube Features: Schmitt Trigger Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Logic Type: Inverter Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V Current - Output High, Low: 24mA, 24mA Number of Inputs: 1 Supplier Device Package: 14-PDIP Input Logic Level - High: 1.2V ~ 2.1V Input Logic Level - Low: 0.5V ~ 1.4V Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF Part Status: Active Number of Circuits: 6 Current - Quiescent (Max): 2 µA |
Inverters Hex Schmitt-Trigger A 595-SN74AC14N A 59 A 595-SN74AC14N |
Produkt ist nicht verfügbar |