Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > SN74LS240NS
SN74LS240NS
SN74LS240NS Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ls241
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC BUFFER INVERTING 5.25V 20-SO
Packaging: Tube
Package / Case: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Surface Mount
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply: 4.75V ~ 5.25V
Number of Bits per Element: 4
Current - Output High, Low: 15mA, 24mA
Supplier Device Package: 20-SO
Part Status: Active
auf Bestellung 11 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 10
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SN74LS240NS Texas Instruments
Description: IC BUFFER INVERTING 5.25V 20-SO, Packaging: Tube, Package / Case: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width), Output Type: 3-State, Mounting Type: Surface Mount, Number of Elements: 2, Logic Type: Buffer, Inverting, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Voltage - Supply: 4.75V ~ 5.25V, Number of Bits per Element: 4, Current - Output High, Low: 15mA, 24mA, Supplier Device Package: 20-SO, Part Status: Active.
Weitere Produktangebote SN74LS240NS
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
SN74LS240NS suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ls241
auf Bestellung 490 Stücke:
Lieferzeit 21-28 Tag (e)
SN74LS240NS SN74LS240NS Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ls241 Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOP Tube
Produkt ist nicht verfügbar
SN74LS240NS SN74LS240NS Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fsn74ls241 Buffers & Line Drivers Octal Buffer And Line Driver