Produkte > PANASONIC > ST2-DC12V-F
ST2-DC12V-F
ST2-DC12V-F Panasonic
321_fileversion.pdf
Hersteller: Panasonic
Power Relay 12VDC 5DC/8AAC DPST-NO(31mm 14mm 11.3mm) THT
auf Bestellung 350 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 50
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ST2-DC12V-F Panasonic
Description: RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V, Packaging: Tray, Mounting Type: Through Hole, Coil Voltage: 12VDC, Operating Temperature: -40°C ~ 60°C, Termination Style: PC Pin, Approval Agency: CSA, UR, VDE, Relay Type: General Purpose, Coil Current: 20 mA, Coil Type: Non Latching, Seal Rating: Sealed - Fully, Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO), Contact Form: DPST-NO (2 Form A), Contact Rating (Current): 8 A, Switching Voltage: 380VAC, 250VDC - Max, Must Release Voltage: 1.2 VDC, Must Operate Voltage: 9.6 VDC, Operate Time: 15 ms, Release Time: 10 ms, Part Status: Active, Load - Max Switching: 3040VA, 2000W.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ST2-DC12V-F ST2-DC12V-F Hersteller : Panasonic Industrial Devices mech_eng_st.pdf General Purpose Relays 8A 12VDC DPST NON-LATCHING PCB
auf Bestellung 1330 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
ST2-DC12V-F ST2-DC12V-F Hersteller : Panasonic Electric Works mech_eng_st.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Packaging: Tray
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 60°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: CSA, UR, VDE
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 20 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current): 8 A
Switching Voltage: 380VAC, 250VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 9.6 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 10 ms
Part Status: Active
Load - Max Switching: 3040VA, 2000W
auf Bestellung 299 Stücke:
ST2-DC12V-F ST2-DC12V-F Hersteller : PANASONIC mech_eng_st.pdf?f_cd=300462 Description: PANASONIC - ST2-DC12V-F - Universelles Leistungsrelais, Baureihe ST, monostabil, DPST-NO, 12V DC, 8A
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Monostabil
Kontaktmaterial: Silberzinnoxid
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 8A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 600ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 30V
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: ST Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: DPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250V
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
auf Bestellung 144 Stücke:
ST2-DC12V-F
Produktcode: 172028
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
mech_eng_st.pdf Relais
Produkt ist nicht verfügbar
ST2-DC12V-F ST2-DC12V-F Hersteller : Panasonic 321_fileversion.pdf Power Relay 12VDC 5DC/8AAC DPST-NO(31mm 14mm 11.3mm) THT
Produkt ist nicht verfügbar
ST2-DC12V-F ST2-DC12V-F Hersteller : PANASONIC st.pdf Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; DPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 8A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: DPST-NO
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 8A
Manufacturer series: ST
Switched voltage: max. 250V DC; max. 380V AC
Relay variant: miniature
Coil resistance: 0.6kΩ
Body dimensions: 31x14x11mm
Contact material: AgSnO2/Au
Coil current: 20mA
Related items: ST-PS
Operating temperature: -40...60°C