TCMT1600T3
TCMT1600T3 Vishay Semiconductor Opto Division
tcmt1600.pdf
Hersteller: Vishay Semiconductor Opto Division
Description: OPTOISO 3.75KV 1CH TRANS 4-SOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Output Type: Transistor
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ): 1.35V
Input Type: AC, DC
Current - Output / Channel: 50mA
Voltage - Isolation: 3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min): 80% @ 5mA
Vce Saturation (Max): 300mV
Current Transfer Ratio (Max): 300% @ 5mA
Supplier Device Package: 4-SOP
Voltage - Output (Max): 70V
Turn On / Turn Off Time (Typ): 6µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ): 3µs, 4.7µs
Part Status: Active
Number of Channels: 1
Current - DC Forward (If) (Max): 60 mA
auf Bestellung 6000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3000
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details TCMT1600T3 Vishay Semiconductor Opto Division
Description: OPTOISO 3.75KV 1CH TRANS 4-SOP, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 4-SOIC (0.173", 4.40mm Width), Output Type: Transistor, Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 100°C, Voltage - Forward (Vf) (Typ): 1.35V, Input Type: AC, DC, Current - Output / Channel: 50mA, Voltage - Isolation: 3750Vrms, Current Transfer Ratio (Min): 80% @ 5mA, Vce Saturation (Max): 300mV, Current Transfer Ratio (Max): 300% @ 5mA, Supplier Device Package: 4-SOP, Voltage - Output (Max): 70V, Turn On / Turn Off Time (Typ): 6µs, 5µs, Rise / Fall Time (Typ): 3µs, 4.7µs, Part Status: Active, Number of Channels: 1, Current - DC Forward (If) (Max): 60 mA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 1591 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 145
Mindestbestellmenge: 3
Packaging: Cut Tape (CT)
Output Type: Transistor
Mounting Type: Surface Mount
Input Type: AC, DC
Voltage - Isolation: 3750Vrms
Vce Saturation (Max): 300mV
Supplier Device Package: 4-SOP
Voltage - Output (Max): 70V
Part Status: Active
Number of Channels: 1
Mindestbestellmenge: 15
TCMT1600T3 TCMT1600T3 Hersteller : VISHAY VISH-S-A0018603701-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: VISHAY - TCMT1600T3 - Optokoppler, 1 Kanal, SOP, 4 Pin(s), 60 mA, 3.75 kV, 80 %
tariffCode: 85414900
rohsCompliant: YES
Anzahl der Kanäle: 1 Kanal
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
CTR, min.: 80%
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
Isolationsspannung: 3.75kV
Durchlassstrom If, max.: 60mA
euEccn: NLR
Kollektor-Emitter-Spannung V(br)ceo: 70V
Bauform - Optokoppler: SOP
Anzahl der Pins: 4Pin(s)
Produktpalette: -
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
TCMT1600T3 Hersteller : VISHAY tcmt1600.pdf Category: Optocouplers - analog output
Description: Optocoupler; SMD; Ch: 1; OUT: transistor; Uinsul: 3.75kV; Uce: 70V
Case: SOP4
Turn-on time: 9µs
Collector-emitter voltage: 70V
CTR@If: 80-300%@5mA
Insulation voltage: 3.75kV