Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > TPS40055EVM-002
TPS40055EVM-002
TPS40055EVM-002 Texas Instruments
sluu190.pdf
Hersteller: Texas Instruments
Description: EVAL BOARD FOR TPS40055
Packaging: Bulk
Voltage - Output: 5V
Voltage - Input: 10V ~ 40V
Current - Output: 3A
Contents: Board(s)
Frequency - Switching: 300kHz
Regulator Topology: Buck
Board Type: Fully Populated
Utilized IC / Part: TPS40055
Supplied Contents: Board(s)
Main Purpose: DC/DC, Step Down
Outputs and Type: 1 Non-Isolated Output
Part Status: Active
auf Bestellung 1 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details TPS40055EVM-002 Texas Instruments
Description: EVAL BOARD FOR TPS40055, Packaging: Bulk, Voltage - Output: 5V, Voltage - Input: 10V ~ 40V, Current - Output: 3A, Contents: Board(s), Frequency - Switching: 300kHz, Regulator Topology: Buck, Board Type: Fully Populated, Utilized IC / Part: TPS40055, Supplied Contents: Board(s), Main Purpose: DC/DC, Step Down, Outputs and Type: 1 Non-Isolated Output, Part Status: Active.