TPS73501DRBR Texas Instruments
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details TPS73501DRBR Texas Instruments
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SON, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad, Output Type: Adjustable, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 65 µA, Voltage - Input (Max): 6.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 8-SON (3x3), Voltage - Output (Max): 6V, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.25V, Control Features: Enable, Part Status: Active, PSRR: 66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz), Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO).
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TPS73501DRBR | Hersteller : Texas Instruments |
LDO Regulator Pos 1.25V to 6V 0.5A 8-Pin VSON EP T/R |
auf Bestellung 1580 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 365 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SONPackaging: Bulk Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad Output Type: Adjustable Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 500mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 65 µA Voltage - Input (Max): 6.5V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: 8-SON (3x3) Voltage - Output (Max): 6V Voltage - Output (Min/Fixed): 1.25V Control Features: Enable PSRR: 66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz) Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA Protection Features: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
auf Bestellung 1580 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Category: LDO adjustable voltage regulatorsDescription: IC: voltage regulator; LDO,linear,adjustable; 1.25÷6V; 500mA Type of integrated circuit: voltage regulator Kind of voltage regulator: adjustable; LDO; linear Voltage drop: 0.5V Output voltage: 1.25...6V Output current: 0.5A Case: VSON8 Mounting: SMD Kind of package: reel; tape Operating temperature: -40...125°C Tolerance: ±3% Number of channels: 1 Input voltage: 2.7...6.5V Quantity in set/package: 3000pcs. |
auf Bestellung 31 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
LDO Voltage Regulators Sgl Out 500mA Adj Lo Quies Crnt Lo Noise A 595-TPS73501DRBT |
Single-Output LDO Regulator, Adjustable, Low Quiescent Current, Low Noise, High-PSRR, 500mA, -40 to 125C TPS73501DRBR Texas Instruments ST73501drbrAnzahl je Verpackung: 10 Stücke |
auf Bestellung 100 Stücke: Lieferzeit 7-14 Tag (e) |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SONPackaging: Cut Tape (CT) Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad Output Type: Adjustable Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 500mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 65 µA Voltage - Input (Max): 6.5V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: 8-SON (3x3) Voltage - Output (Max): 6V Voltage - Output (Min/Fixed): 1.25V Control Features: Enable Part Status: Active PSRR: 66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz) Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA Protection Features: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |