TPS735285DRVR Texas Instruments
Hersteller: Texas Instruments
LDO Voltage Regulators 500mA Fixed Lo Quies Crnt Lo Noise A 595 A 595-TPS735285DRVT
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details TPS735285DRVR Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 2.85V 500MA 6-WSON, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 65 µA, Voltage - Input (Max): 6.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 6-WSON (2x2), Voltage - Output (Min/Fixed): 2.85V, Control Features: Enable, PSRR: 66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz), Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO).
Weitere Produktangebote TPS735285DRVR
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis |
|---|---|---|---|---|---|
TPS735285DRVR | Hersteller : Texas Instruments |
LDO Regulator Pos 2.85V 0.5A 6-Pin WSON EP T/R |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
Description: IC REG LINEAR 2.85V 500MA 6-WSONPackaging: Cut Tape (CT) Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad Output Type: Fixed Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 500mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 65 µA Voltage - Input (Max): 6.5V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: 6-WSON (2x2) Voltage - Output (Min/Fixed): 2.85V Control Features: Enable PSRR: 66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz) Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |