Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > TPS79501DCQ
TPS79501DCQ
TPS79501DCQ Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795
Hersteller: Texas Instruments
LDO Regulator Pos 1.2V to 5.4V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube
auf Bestellung 78 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 78
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details TPS79501DCQ Texas Instruments
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT223, Packaging: Tube, Package / Case: SOT-223-6, Output Type: Adjustable, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 385 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-223-6, Voltage - Output (Max): 5.5V, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V, Control Features: Enable, Part Status: Active, PSRR: 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz), Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO).
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
TPS79501DCQ TPS79501DCQ Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795 LDO Regulator Pos 1.2V to 5.4V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube
auf Bestellung 45 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 40
auf Bestellung 45 Stücke:
Mindestbestellmenge: 40
TPS79501DCQ TPS79501DCQ Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795 Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT223
Packaging: Tube
Package / Case: SOT-223-6
Output Type: Adjustable
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 385 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-223-6
Voltage - Output (Max): 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V
Control Features: Enable
Part Status: Active
PSRR: 59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
auf Bestellung 10412 Stücke:
Mindestbestellmenge: 4
TPS79501DCQ TPS79501DCQ Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795 LDO Voltage Regulators High PSRR Fast RF Hi gh-Enable 500-mA A A 595-TPS79501DCQR
auf Bestellung 6866 Stücke:
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
TPS79501DCQ Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795 ADJ 0.5A SOT-223 Група товару: Мікросхеми електроживлення Од. вим: шт
TPS79501DCQ Hersteller : TEXAS INSTRUMENTS suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Flit%252Fgpn%252Ftps795 Category: LDO adjustable voltage regulators
Description: IC: voltage regulator; LDO,linear,adjustable; 1.2÷5.5V; 0.5A
Type of integrated circuit: voltage regulator
Kind of voltage regulator: adjustable; LDO; linear
Mounting: SMD
Protection: overheating OTP
Case: SOT223-6
Operating temperature: -40...125°C
Voltage drop: 0.11V
Output current: 0.5A
Number of channels: 1
Tolerance: ±2%