Technische Details TZMC5V6-GS08 Vishay
Description: VISHAY - TZMC5V6-GS08 - Zener-Diode, Kleinsignaltransistor, 5.6 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pin(s), 175 °C, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: SOD-80 (MiniMELF), rohsCompliant: Y-EX, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: AEC-Q101, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Verlustleistung: 500mW, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: TZMC5, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 175°C, Zener-Spannung, nom.: 5.6V, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TZMC5V6-GS08 | Hersteller : Vishay |
Diode Zener Single 5.6V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R |
auf Bestellung 65000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 5000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
TZMC5V6-GS08 | Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Description: DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80Packaging: Tape & Reel (TR) Tolerance: ±5% Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 175°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.6 V Impedance (Max) (Zzt): 40 Ohms Supplier Device Package: SOD-80 MiniMELF Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 1 V Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
auf Bestellung 902 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 920 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80Packaging: Cut Tape (CT) Tolerance: ±5% Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 175°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.6 V Impedance (Max) (Zzt): 40 Ohms Supplier Device Package: SOD-80 MiniMELF Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 1 V Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
Category: SMD Zener diodesDescription: Diode: Zener; 0.5W; 5.6V; SMD; 7 inch reel; MiniMELF,SOD80 Semiconductor structure: single diode Case: MiniMELF; SOD80 Type of diode: Zener Mounting: SMD Power dissipation: 0.5W Zener voltage: 5.6V Tolerance: ±5% Quantity in set/package: 2500pcs. Kind of package: 7 inch reel |
TZMC5V6-GS08 | Hersteller : Vishay Semiconductors |
Zener Diodes 5.6 Volt 0.5 Watt |
Description: VISHAY - TZMC5V6-GS08 - Zener-Diode, Kleinsignaltransistor, 5.6 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pin(s), 175 °CtariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOD-80 (MiniMELF) rohsCompliant: Y-EX Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Qualifikation: AEC-Q101 usEccn: EAR99 euEccn: NLR Verlustleistung: 500mW Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: TZMC5 productTraceability: Yes-Date/Lot Code Betriebstemperatur, max.: 175°C Zener-Spannung, nom.: 5.6V SVHC: No SVHC (21-Jan-2025) |
0,5W; 5,6V; 5% packaging: tape&reel; equivalent: ZMM; BZV55; TZMC5V6 SOD80 VISHAY DZ 5V6 smd VISAnzahl je Verpackung: 2500 Stücke |
auf Bestellung 2100 Stücke: Lieferzeit 7-14 Tag (e) |
5.6V 5%, 0.5W, SOD-80 (SMD) Група товару: Стабілітрони Од. вим: шт |