V1551C25
V1551C25 OMRON Electronic Components
en-v.pdf
Hersteller: OMRON Electronic Components
Category: Microswitches SNAP ACTION
Description: Microswitch SNAP ACTION; 15A/250VAC; with lever (with roller)
Type of switch: microswitch SNAP ACTION
AC contacts rating @R: 15A / 250V AC
Switches features: with lever (with roller)
Contacts configuration: SPDT
Switching method: ON-(ON)
Number of positions: 2
Manufacturer series: V
Stable positions number: 1
IP rating: IP40
Leads: quick connect terminal
Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm
Operating temperature: -25...105°C
Operating Force: 2.35N
Terminal pitch: 6.5mm
Contact material: silver
Button shape: convex; rectangular
auf Bestellung 147 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 17
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details V1551C25 OMRON Electronic Components
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V, Packaging: Bulk, Current Rating (Amps): 15A (AC), 600mA (DC), Mounting Type: Chassis Mount, Circuit: SPDT, Switch Function: On-Mom, Operating Temperature: -25°C ~ 80°C, Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm), Actuator Type: Lever, Roller, Operating Force: 240gf, Ingress Protection: IP40, Release Force: 50gf, Pretravel: 0.063" (1.6mm), Differential Travel: 0.025" (0.6mm), Overtravel: 0.030" (0.76mm), Part Status: Active, Voltage Rating - AC: 250 V, Voltage Rating - DC: 125 V, Operating Position: 0.815" (20.7mm), Mechanical Life: 50,000,000 Cycles, Electrical Life: 100,000 Cycles.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
V-155-1C25 V-155-1C25 Hersteller : Omron en-v.pdf Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Short Hinge Roller Lever 15A 250VAC 250VDC 372.85VA 2.35N Screw Mount Quick Connect
auf Bestellung 200 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 32
auf Bestellung 200 Stücke:
Mindestbestellmenge: 32
auf Bestellung 79 Stücke:
Mindestbestellmenge: 31
V-155-1C25 V-155-1C25 Hersteller : Omron Electronics Inc-EMC Div V_Mini_Basic_Switch.pdf Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 15A (AC), 600mA (DC)
Mounting Type: Chassis Mount
Circuit: SPDT
Switch Function: On-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 80°C
Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type: Lever, Roller
Operating Force: 240gf
Ingress Protection: IP40
Release Force: 50gf
Pretravel: 0.063" (1.6mm)
Differential Travel: 0.025" (0.6mm)
Overtravel: 0.030" (0.76mm)
Part Status: Active
Voltage Rating - AC: 250 V
Voltage Rating - DC: 125 V
Operating Position: 0.815" (20.7mm)
Mechanical Life: 50,000,000 Cycles
Electrical Life: 100,000 Cycles
auf Bestellung 1065 Stücke:
Mindestbestellmenge: 4
auf Bestellung 349 Stücke:
Mindestbestellmenge: 40
auf Bestellung 147 Stücke:
Mindestbestellmenge: 20
V-155-1C25 V-155-1C25 Hersteller : OMRON ELECTRONIC COMPONENTS 1825222.pdf Description: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS - V-155-1C25 - MICROSWITCH, LEVER, SPDT, 15A, 250VAC
tariffCode: 85365080
productTraceability: No
rohsCompliant: YES
euEccn: NLR
isCanonical: Y
Betätigungskraft, max.: 2.35N
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
directShipCharge: 25
usEccn: EAR99
auf Bestellung 254 Stücke:
auf Bestellung 26 Stücke: