Produkte > VOX POWER > VCCS300S-56
VCCS300S-56
VCCS300S-56 VOX Power
DOC_DTS_029_VCCS300S_Industrial_Datasheet-3315884.pdf
Hersteller: VOX Power
Switching Power Supplies 300W 56V Industrial Conduction Cooled PSU 2 x 4
auf Bestellung 22 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details VCCS300S-56 VOX Power
Description: AC/DC CONVERTER 56V 300W, Packaging: Box, Power (Watts): 300W, Features: DC Input Capable, IP10, Load Sharing, PFC, Universal Input, Size / Dimension: 3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm), Mounting Type: Chassis Mount, Voltage - Input: 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC, Type: Open Frame, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating), Applications: ITE (Commercial), Approval Agency: CE, Efficiency: 95%, Voltage - Output 1: 56V, Part Status: Active, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 4 kV, Standard Number: 62368-1, Current - Output 1: 5.35 A.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VCCS300S-56 VCCS300S-56 Hersteller : Vox Power Ltd. DOC-DTS-029-VCCS300S-Industrial-Datasheet.pdf Description: AC/DC CONVERTER 56V 300W
Packaging: Box
Power (Watts): 300W
Features: DC Input Capable, IP10, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension: 3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Type: Open Frame
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Approval Agency: CE
Efficiency: 95%
Voltage - Output 1: 56V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Standard Number: 62368-1
Current - Output 1: 5.35 A