VS-15CTQ040-1PBF
VS-15CTQ040-1PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VS-15CTQ%28SPbF%2C-1PbF%29.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 15A TO2623
Packaging: Tube
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Supplier Device Package: TO-262-3
Operating Temperature - Junction: 150°C (Max)
Part Status: Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 700 mV @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 40 V
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-15CTQ040-1PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 15A TO2623, Packaging: Tube, Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A, Supplier Device Package: TO-262-3, Operating Temperature - Junction: 150°C (Max), Part Status: Discontinued at Digi-Key, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 700 mV @ 15 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 40 V, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.