VS-15CTQ040PBF
VS-15CTQ040PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VS-15CTQ%28PbF%2CN3%29.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOT 40V 7.5A TO2203
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 7.5A
Supplier Device Package: TO-220-3
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 550 mV @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 40 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-15CTQ040PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOT 40V 7.5A TO2203, Packaging: Tube, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 7.5A, Supplier Device Package: TO-220-3, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Part Status: Discontinued at Digi-Key, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 550 mV @ 7.5 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 40 V.