Produkte > VISHAY > VS-16FR120
VS-16FR120
VS-16FR120 VISHAY
vs-16fr_ser.pdf
Hersteller: VISHAY
Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 16A; anode to stud; DO203AA,DO4; 1.23V
Type of diode: rectifying
Max. off-state voltage: 1.2kV
Load current: 16A
Semiconductor structure: anode to stud
Case: DO4; DO203AA
Fastening thread: 10-32UNF-2A
Mounting: screw type
Max. forward voltage: 1.23V
Max. load current: 25A
Max. forward impulse current: 350A
Manufacturer series: VS-16F(R)
Kind of package: bulk
auf Bestellung 31 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 8
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-16FR120 VISHAY
Description: DIODE STD REV 1200V 16A DO203AA, Packaging: Bulk, Package / Case: DO-203AA, DO-4, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Reverse Polarity, Current - Average Rectified (Io): 16A, Supplier Device Package: DO-203AA (DO-4), Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.23 V @ 50 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 12 mA @ 1200 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-16FR120 VS-16FR120 Hersteller : Vishay vs16frseries.pdf Diode Switching 1.2KV 16A 2-Pin DO-4
auf Bestellung 31 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 10
auf Bestellung 85 Stücke:
VS-16FR120 VS-16FR120 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division vs-16frseries.pdf Description: DIODE STD REV 1200V 16A DO203AA
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard, Reverse Polarity
Current - Average Rectified (Io): 16A
Supplier Device Package: DO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.23 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12 mA @ 1200 V
auf Bestellung 64 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2