VS-20CTQ040HN3
VS-20CTQ040HN3 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
20ctqhnseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO2203
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A
Supplier Device Package: TO-220-3
Operating Temperature - Junction: 175°C (Max)
Grade: Automotive
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 760 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 mA @ 40 V
Qualification: AEC-Q101
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-20CTQ040HN3 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO2203, Packaging: Tube, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 20A, Supplier Device Package: TO-220-3, Operating Temperature - Junction: 175°C (Max), Grade: Automotive, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 760 mV @ 20 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 mA @ 40 V, Qualification: AEC-Q101.