VS-301CNQ040PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-301cnq045pbfseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD SCHOT 40V 150A TO244AB
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-244AB
Mounting Type: Chassis Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 150A
Supplier Device Package: TO-244AB
Operating Temperature - Junction: 175°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10 mA @ 40 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-301CNQ040PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD SCHOT 40V 150A TO244AB, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-244AB, Mounting Type: Chassis Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 150A, Supplier Device Package: TO-244AB, Operating Temperature - Junction: 175°C (Max), Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 300 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 10 mA @ 40 V.