VS-40CPQ080-N3
VS-40CPQ080-N3 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VS-40CPQ%28PbF%2CN3%29.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 80V 40A TO247AC
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A
Supplier Device Package: TO-247AC
Operating Temperature - Junction: 175°C (Max)
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 910 mV @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.25 mA @ 80 V
auf Bestellung 823 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-40CPQ080-N3 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE ARR SCHOTT 80V 40A TO247AC, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A, Supplier Device Package: TO-247AC, Operating Temperature - Junction: 175°C (Max), Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 910 mV @ 40 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.25 mA @ 80 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 473 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
VS-40CPQ080-N3 VS-40CPQ080-N3 Hersteller : Vishay vs40cpqn3series.pdf Diode Schottky 80V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Tube
Produkt ist nicht verfügbar
VS-40CPQ080-N3 Hersteller : VISHAY VS-40CPQ%28PbF%2CN3%29.pdf Category: THT Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; THT; 80V; 20Ax2; TO247AC-3; tube
Type of diode: Schottky rectifying
Mounting: THT
Max. off-state voltage: 80V
Load current: 20A x2
Semiconductor structure: common cathode; double
Case: TO247AC-3
Max. forward voltage: 0.91V
Max. load current: 40A