VS-40EPF12PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STANDARD 1200V 40A TO247AC
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 450 ns
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 40A
Supplier Device Package: TO-247AC-2L
Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°C
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4 V @ 40 A
Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 40
Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 1200
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-40EPF12PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STANDARD 1200V 40A TO247AC, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-2, Mounting Type: Through Hole, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 450 ns, Technology: Standard, Current - Average Rectified (Io): 40A, Supplier Device Package: TO-247AC-2L, Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°C, Part Status: Obsolete, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4 V @ 40 A, Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 40, Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 1200, Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 V.