VS-40HF120M
VS-40HF120M Vishay Semiconductors
vs-40hfrseries.pdf
Hersteller: Vishay Semiconductors
Rectifiers 40A 1200V Single Die
auf Bestellung 88 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-40HF120M Vishay Semiconductors
Category: Stud mounting universal diodes, Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 40A; cathode to stud; DO203AB,DO5; M6x1, Semiconductor structure: cathode to stud, Max. off-state voltage: 1.2kV, Load current: 40A, Case: DO5; DO203AB, Max. forward voltage: 1.3V, Max. forward impulse current: 570A, Manufacturer series: VS-4xHF(R), Mounting: screw type, Kind of package: bulk, Type of diode: rectifying, Fastening thread: M6x1, Max. load current: 62A.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-40HF120M VS-40HF120M Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division vs-40hfrseries.pdf Description: DIODE STANDARD 1200V 40A DO203AB
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 40A
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 190°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 125 A
auf Bestellung 67 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
VS-40HF120M VS-40HF120M Hersteller : VISHAY vs-40hf_ser.pdf Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 40A; cathode to stud; DO203AB,DO5; M6x1
Semiconductor structure: cathode to stud
Max. off-state voltage: 1.2kV
Load current: 40A
Case: DO5; DO203AB
Max. forward voltage: 1.3V
Max. forward impulse current: 570A
Manufacturer series: VS-4xHF(R)
Mounting: screw type
Kind of package: bulk
Type of diode: rectifying
Fastening thread: M6x1
Max. load current: 62A