Produkte > VISHAY > VS-40HFR120M
VS-40HFR120M
VS-40HFR120M VISHAY
vs-40hf_ser.pdf
Hersteller: VISHAY
Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 40A; anode to stud; DO203AB,DO5; M6x1
Type of diode: rectifying
Max. off-state voltage: 1.2kV
Load current: 40A
Semiconductor structure: anode to stud
Case: DO5; DO203AB
Fastening thread: M6x1
Mounting: screw type
Max. forward voltage: 1.3V
Max. load current: 62A
Max. forward impulse current: 570A
Manufacturer series: VS-4xHF(R)
Kind of package: bulk
auf Bestellung 90 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-40HFR120M VISHAY
Description: DIODE STD REV 1200V 40A DO203AB, Packaging: Bulk, Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Reverse Polarity, Current - Average Rectified (Io): 40A, Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5), Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 190°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 125 A.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-40HFR120M VS-40HFR120M Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division vs-40hfrseries.pdf Description: DIODE STD REV 1200V 40A DO203AB
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard, Reverse Polarity
Current - Average Rectified (Io): 40A
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 190°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 125 A
auf Bestellung 64 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
VS-40HFR120M VS-40HFR120M Hersteller : Vishay Semiconductors vs-40hfrseries.pdf Rectifiers 40A 1200V Rev Single Die