VS-50RIA160MS90 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-50ria.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.6KV 80A TO208AC
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-208AC, TO-65-3, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
SCR Type: Standard Recovery
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max): 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 1200A, 1255A
Current - On State (It (AV)) (Max): 50 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.6 V
Current - Off State (Max): 15 mA
Supplier Device Package: TO-208AC (TO-65)
Current - On State (It (RMS)) (Max): 80 A
Voltage - Off State: 1.6 kV
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-50RIA160MS90 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.6KV 80A TO208AC, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-208AC, TO-65-3, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, SCR Type: Standard Recovery, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Current - Hold (Ih) (Max): 200 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 100 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 1200A, 1255A, Current - On State (It (AV)) (Max): 50 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2.5 V, Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.6 V, Current - Off State (Max): 15 mA, Supplier Device Package: TO-208AC (TO-65), Current - On State (It (RMS)) (Max): 80 A, Voltage - Off State: 1.6 kV.