VS-6FR120
VS-6FR120 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-6fr.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STD REV 1200V 6A DO203AA
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-203AA, DO-4, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard, Reverse Polarity
Current - Average Rectified (Io): 6A
Supplier Device Package: DO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 19 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12 mA @ 1200 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-6FR120 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STD REV 1200V 6A DO203AA, Packaging: Bulk, Package / Case: DO-203AA, DO-4, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Reverse Polarity, Current - Average Rectified (Io): 6A, Supplier Device Package: DO-203AA (DO-4), Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 19 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 12 mA @ 1200 V.
Weitere Produktangebote VS-6FR120
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-6FR120 VS-6FR120 Hersteller : Vishay Semiconductors vs-6fr.pdf Rectifiers 1200 Volt 6.0 Amp
Produkt ist nicht verfügbar
VS-6FR120 Hersteller : VISHAY vs-6f_FR_ser.pdf Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 6A; anode to stud; DO203AA,DO4; 1.1V
Type of diode: rectifying
Max. off-state voltage: 1.2kV
Load current: 6A
Semiconductor structure: anode to stud
Case: DO4; DO203AA
Fastening thread: 10-32UNF-2A
Mounting: screw type
Max. forward voltage: 1.1V
Max. load current: 9.5A
Max. forward impulse current: 159A