VS-70HF140
VS-70HF140 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-70hfrseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STANDARD 1400V 70A DO203AB
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 70A
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.46 V @ 220 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 4.5 mA @ 1400 V
auf Bestellung 73 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-70HF140 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE STANDARD 1400V 70A DO203AB, Packaging: Bulk, Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Current - Average Rectified (Io): 70A, Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5), Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1400 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.46 V @ 220 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 4.5 mA @ 1400 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 90 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
VS-70HF140
Produktcode: 143227
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
vs-70hfrseries.pdf Dioden, Diodenbrücken, Zenerdioden > Suppressordioden (Schutzdioden, restriktive)
Produkt ist nicht verfügbar
Description: Diode: rectifying; 1.4kV; 70A; cathode to stud; DO203AB,DO5; 1.46V
Type of diode: rectifying
Max. off-state voltage: 1.4kV
Load current: 70A
Semiconductor structure: cathode to stud
Case: DO5; DO203AB
Fastening thread: 1/4"-28UNF-2A
Mounting: screw type
Max. forward voltage: 1.46V
Max. load current: 110A