Produkte > VISHAY > VS-70HF80
VS-70HF80
VS-70HF80 VISHAY
vs-70hfrseries.pdf
Hersteller: VISHAY
Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 800V; 70A; cathode to stud; DO203AB,DO5; 1.35V
Max. off-state voltage: 0.8kV
Max. forward voltage: 1.35V
Load current: 70A
Max. forward impulse current: 1kA
Case: DO5; DO203AB
Semiconductor structure: cathode to stud
Max. load current: 110A
Kind of package: bulk
Manufacturer series: VS-7xHF(R)
Type of diode: rectifying
Mounting: screw type
Fastening thread: 1/4"-28UNF-2A
auf Bestellung 26 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 6
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-70HF80 VISHAY
Description: VISHAY - VS-70HF80 - Diodenmodul, 800 V, 70 A, 1.35 V, DO-5, 2 Pin(s), tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: DO-5, Durchlassstoßstrom: 1.2kA, rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Bolzen, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, Durchlassspannung, max.: 1.35V, usEccn: EAR99, Durchschnittlicher Durchlassstrom: 70A, euEccn: NLR, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: -, productTraceability: No, Periodische Spitzensperrspannung: 800V, Konfiguration Diodenmodul: -, Betriebstemperatur, max.: 180°C, SVHC: Lead (08-Jul-2021).
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-70HF80 VS-70HF80 Hersteller : Vishay Semiconductors vs-70hfrseries.pdf Rectifiers 800 Volt 70 Amp
auf Bestellung 136 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
VS-70HF80 VS-70HF80 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division vs-70hfrseries.pdf Description: DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 70A
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35 V @ 220 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 9 mA @ 800 V
auf Bestellung 11 Stücke:
VS-70HF80 VS-70HF80 Hersteller : VISHAY VISH-S-A0004148002-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: VISHAY - VS-70HF80 - Diodenmodul, 800 V, 70 A, 1.35 V, DO-5, 2 Pin(s)
tariffCode: 85411000
Bauform - Diode: DO-5
Durchlassstoßstrom: 1.2kA
rohsCompliant: YES
Diodenmontage: Bolzen
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
Durchlassspannung, max.: 1.35V
usEccn: EAR99
Durchschnittlicher Durchlassstrom: 70A
euEccn: NLR
Anzahl der Pins: 2Pin(s)
Produktpalette: -
productTraceability: No
Periodische Spitzensperrspannung: 800V
Konfiguration Diodenmodul: -
Betriebstemperatur, max.: 180°C
SVHC: Lead (08-Jul-2021)
auf Bestellung 42 Stücke:
VS-70HF80 VS-70HF80 Hersteller : Vishay vs-70hfrseries.pdf Diode Switching 800V 70A 2-Pin DO-5