VS-95PFR120W
VS-95PFR120W Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-95pfrseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE GP REV 1.2KV 95A DO203AB
Packaging: Bulk
Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type: Stud Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard, Reverse Polarity
Current - Average Rectified (Io): 95A
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 180°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4 V @ 267 A
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-95PFR120W Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category: Stud mounting universal diodes, Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 95A; anode to stud; DO203AB,DO5; 1.4V, Type of diode: rectifying, Max. off-state voltage: 1.2kV, Load current: 95A, Semiconductor structure: anode to stud, Case: DO5; DO203AB, Fastening thread: 1/4"-28UNF-2A, Mounting: screw type, Max. forward voltage: 1.4V, Max. load current: 149A, Max. forward impulse current: 1680A, Manufacturer series: VS-9xPF(R)(W), Kind of package: bulk.
Weitere Produktangebote VS-95PFR120W
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Produkt ist nicht verfügbar
VS-95PFR120W Hersteller : VISHAY vs-95pfr_ser.pdf Category: Stud mounting universal diodes
Description: Diode: rectifying; 1.2kV; 95A; anode to stud; DO203AB,DO5; 1.4V
Type of diode: rectifying
Max. off-state voltage: 1.2kV
Load current: 95A
Semiconductor structure: anode to stud
Case: DO5; DO203AB
Fastening thread: 1/4"-28UNF-2A
Mounting: screw type
Max. forward voltage: 1.4V
Max. load current: 149A
Max. forward impulse current: 1680A